Rosičtí šesťáci v dílnách ZŠ Chrast

Díky spolupráci Základních škol Rosice a Chrast (v rámci projektu přistavení nových odborných učeben v Základní škole Chrast) se naši šesťáci v pátek 19. listopadu vypravili do dílen této školy. (V Rosicích bohužel již několik let dílny nemáme, což je velká škoda.)

Dvouhodinovkou (z které byla nakonec skoro tříhodinovka) Světu práce nás provázela p. uč. Svobodová z místní základní školy.

Nejdříve jsme se podívali do původní malé dílny pro 8 žáků, která se dříve používala pro výuku volitelného předmětu. Zde jsme si ukázali a pojmenovali některé pracovní nástroje.

Většinu času jsme strávili v nové velké dílně, která nabízí 15 prostorných stanovišť, kde u každého stanoviště mohou pracovat i 2 žáci.

Šesťáci si vyráběli dřevěnou kostku o velikosti hrany 60 mm (= 6 cm), takže takovou velkou kostku na Člověče, nezlob se.

Do trojice měli připravený dřevěný hranolek. Materiál museli orýsovat pomocí úhelníku s dorazem, upnout správně do svěráku a uříznout správnou pilkou – na dřevo. Vzniklé kostce poté strhli plochým pilníkem hrany, řeznou stěnu pomocí pilníku zapilovali a dohladili smirkovým plátnem.

Na jednotlivých stěnách kostky si obyčejnou tužkou nakreslili správný počet puntíků (platí pravidlo, že na protilehlých stěnách je součet puntíků 7), které potom zahloubili pomocí aku vrtačky. Jednotlivé prohlubně ještě dočistili kulatým pilníkem a smirkovým plátnem.

Nakonec všechny puntíky „obarvili“ na černo pomocí vypalovací pistole.

Šesťáci se seznámili s mnoha pracovními nástroji a nářadím, naučili se je ovládat a osvojili si řadu pracovních postupů.

Všem se výrobek moc povedl. Průběh vyrábění i výsledek si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

Akce byla vydařená. Šesťáci dělali rosické škole svým chováním a přístupem k práci dobré jméno. Děkuji!!! Jen tu pizzu jsme před odjezdem autobusu zpět do Rosic nestihli :-). Tak se asi budeme muset do Chrasti ještě jednou vrátit!!!

p. uč. Brožková