Informatika 5

DISTANČNÍ VÝUKA

22. - 31. 3. 2021

Prohlédni si svou pracovní plochu na počítači (pokud máš k dispozici pouze mobil nebo tablet, prohlédni si pracovní plochu tam). Na papír buď nakresli nebo slovy popiš, jak tvoje pracovní plocha vypadá a co na ní můžeš vidět. Pokud budeš kreslit, přidej ještě popisky jednotlivých částí. Připiš také, co je podle tebe na ploše důležité a nemělo by chybět. Obrázek nebo text potom vyfoť a pošli mi na Teams (pokud využiješ pouze psaní, můžeš psát text rovnou do chatu) nejpozději do středy 31. 3. 2021. Pokud nevíš, co je pracovní plocha, vyhledej si na internetu nebo mi napiš na Teams.

Procvičuj si názvy jednotlivých částí pracovní plochy: https://www.liveworksheets.com/ci1266561bd (jednotlivá políčka s názvy přesouváš do červených bublinek, po přesunutí všech klikni na tlačítko "Finish!!" a vyber z nabídky "Check my answers")


15. - 19. 3. 2021

Na Teams v záložce Informatika 5 najdeš prezentaci na téma Operační systém. Prezentaci si opět pozorně přečti. Do sešitu si opiš následující text a na linky doplň informace, které ses dozvěděl/a v prezentaci:

 

Operační systém = prostředník mezi ______________ a _______________

 = velmi důležitý program, který řídí všechny další programy v PC, bez něho by ____________

 = existuje mnoho OS, např.: ____________________________________________________


Procvičuj si své znalosti (najdeš zde celkem 8 příkladů): http://interakceprozkolu.kvalitne.cz/priklady.html?gr=82&index=1


1. - 5. 3. 2021

Na Teams v záložce Informatika 5 najdeš přiloženou prezentaci, ve které se seznámíš se základními pojmy software, hardware, bit, byte. Prezentaci si pečlivě pročti a do sešitu si udělej výpisky, tzn. vypíšeš si důležité informace - hlavně ze stran 4 - 9. Zápis můžeš doplnit obrázky některých hardwarových součástek.


8. - 12. 2. 2021

Na Teams v záložce Informatika 5 najdeš přiloženou prezentaci, v které se dozvíš, co všechno se ukrývá v základní jednotce počítače (tzv. bedně). Prezentaci si pečlivě pročti a odpověz na jednoduché otázky, které také najdeš na Teams. Odpovědi si piš do sešitu, ale zároveň mi je napiš i do chatu na Teams nejpozději v pátek 12. 2. 2021.


18. - 28. 1. 2021

Přečti si článek o internetových prohlížečích a pusť si video nad článkem: https://www.jaknainternet.cz/page/1235/prohlizece-a-internetove-technologie/ Popřemýšlej, o kterých internetových prohlížečích jsi už slyšel/a a který je podle tebe nejlepší nebo který nejraději používáš.


4. - 15. 1. 2021

Přečti si následující článek o správném sezení u PC: http://www.podruce.cz/poradna/spravne-sezeni-u-pocitace/

Potom si prohlédni obrázek, který najdeš dole pod textem, a do svého sešitu zapiš, co všechno je na obrázku špatně a jak by to mělo být správně. Svůj text vyfoť a pošli mi na e-mail sabina.hajkova@skola-rosice.net nejpozději v pátek 15. 1. 2021.


16. - 27. 11. 2020

Do sešitu pod poslední zápis si přepiš následující text:

Klávesnice = vstupní zařízení

               - druhy: klasická, ergonomická (tvarovaná tak, aby neškodila rukám), bezdrátová, ...


Na Teams v souborech najdeš dokument s názvem "části klávesnice". Pokud máš možnost tisku, obrázek si vytiskni a nalep do sešitu. Pokud tiskárnu nemáš, překresli si přibližně obrázek do sešitu (hlavní jsou názvy částí klávesnice).


Jdi znovu na stránky http://www.zsvltava.cz/mysak/ a pod tlačítky A a B najdeš tabuli, kde si můžeš procvičovat psaní na klávesnici. Pokud si troufneš můžeš zkusit i tlačítko 6 "Znaky klávesnice".


2. - 13. 11. 2020

Do sešitu pod poslední zápis si přepiš následující text:

Monitor = výstupní zařízení

            - ukazuje, co PC nebo uživatel právě dělá

            - dnes i dotykové monitory - multifunkční zařízení

            - druhy: LCD, LED, ...

Myš = vstupní zařízení

       - pohyb po podložce je převáděn na pohyb kurzoru

       - levé a pravé tačítko -> klik, dvojklik; kolečko -> rolování

       - druhy: optická, herní, bezdrátová, ...


Na následujících stránkách si můžeš procvičovat klik a dvojklik (úkoly od 1 do 4): http://www.zsvltava.cz/mysak/


12. - 23. 10. 2020

Do sešitu pod poslední zápis si přepiš následující text:

Multifunkční zařízení - plní funkci vstupního i výstupního zařízení

                               - multifunkční tiskárna, tablet, mikrofon se sluchátkem, digitální fotoaparát, ...

Periferie = přídavná zařízení, která lze připojit k PC, rozšiřují funkci počítače

              - tiskárna, reproduktory, mikrofon, skener, USB disk, kamera, ...

 

Přemýšlej, které části vyjmenovaných multifunkčních zařízení plní vstupní funkci a které výstupní (např. digitální fotoaparát -> tlačítka - vstupní, obrazovka - výstupní).

Do sešitu si nakresli libovolné zařízení, které lze připojit k PC.