Zábavné pokusy z Fyziky a Chemie ve Slatiňanech

Fotogalerie zde.

V úterý 22.5.2012 se žáci naší školy zúčastnili krásného představení anglického fyzika a chemika Michaela Londesborougha. Přijel se zajímavými informacemi z oblasti chemie a fyziky - přeměny energií na Zemi. Žáci strávili krásnou hodinu a půl sledováním krásného vyprávění o různých přeměnách energií. Největším zážitkem byly pokusy, které všem braly dech a hlavně sluch. Jelikož se jednalo většinou o pokusy s vodíkem, byly to efekty jak světelné tak i zvukové. Tento zážitek je pro žáky velkým přínosem do výuky a zamyšlením o využití přírodních zdrojů k získávání velkého množství energie.

MICHAEL LONDESBOROUGH

Britský vědec, pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. Posledních pět let provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži, zaměřuje se na borany, karborany a metalakarborany. Třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Zaměřuje se zejména na zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a vytváření vztahů mezi mladými vědci ve Velké Británii a České republice. Michael Londesborough má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony. Je spoluautorem a moderátorem pořadu PORT, kde předvádí experimenty vysvětlující zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti. V roce 2009 obdržel od Akademie věd ČR Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.