Týdenní plán: 22. - 26. června 2020

INTEGROVANÝ BLOK:     LETEM, DĚTSKÝM SVĚTEM – cestování, světadíly

ČINNOSTI PRO RODIČE:

• Usmívejte se – na děti, na sebe, na nás :)

ČETBA:

Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky – Jiří Žáček

RANNÍ KRUH:

• Cestování – báseň s pohybem Pojedeme na výlet; jakými všemi prostředky se dá cestovat – píseň s pohybem Auta, tramvaje (Hlava, ramena).
  • 1. EVROPA – atlas, glóbus (moře x pevnina), Jaká je Země – co je ještě kulaté. Kam kdo už po Evropě cestoval? Co je v které Zemi? – ukázka fotografií. Zdravíme se různými evropskými jazyky. Česko – činnost typická pro Čechy: houbaření – sbírání měkkých plyšových kuliček pomocí kolíčku, pokládání do košíčků.
  • 2. ANTARKTIDA (ARKTIDA) – Grónská zem (Nohavica) tanec na píseň; Ukázka na glóbusu a v atlasu. Co si s sebou vzít na výpravu na severní či jižní pól? Čím tam pojedeme? – loď, letadlo. Obrázky – zvířata, Eskymáci, podnebí, jídlo. Stavba iglú pro kamarády Eskymáky – různé druhy kostek, rozdělení do skupin. PH – na ledové sochy.
  • 3. AMERIKA – města, jak je známe + indiáni – PH – na letadla (reakce na hudbu – vzlétání a přistávání = píseň Cestování od M. Růžičkové); ukázka na glóbusu a v atlasu – kdo tam žije, jaké jedí jídlo, jak vypadají jejich obydlí. Nácvik písně s doprovodem kytary – Indiánská rodina. Centra aktivit – Zdobení teepee nebo wigwamu; těstovinový náhrdelník; zdobení indiánské čelenky; zdobení pírka + přidělání na totem.
  • 4. AFRIKA – píseň Pět minut v Africe – pohybový doprovod; ukázka na glóbusu a v atlasu, co si s sebou vezmeme – ukázka obrázků – kdo tam žije, v čem bydlí, co jedí, zvířata, exotické ovoce, barva kůže. Domorodá píseň Obwisana – rytmické předávání předmětu. Cvičení motivované africkými zvířaty:
    • lev - lezení ve vzporu klečmo
    • lev se protahuje - ve vzporu klečmo střídavě natahovat paži a nohu
    • zvířátka se lekla - leh na zádech - kolébka - posílení břišních svalů
    • had vykukuje - leh na břiše, zvedání trupu a hlavy, posílení zádových svalů
    • slon dupe - sed, nohy pokrčené, střídavě zvedat nohy
    • sloní uši - sed, ruce v týl, lokty dopředu a zpět, posílení mezilopatkových svalů
    • zvířátka usnou – relaxace

Kdo je lev? - rozeznávání bez zrakové kontroly – rozvoj sluchového vnímání. Břišní tanec – africký rituál, sed skrčmo skřižný v kruhu – jeden tanečník dostane šátek s kovovými penízky, ostatní hrají na rytmické nástroje + africká hudba Elen (youtube).

• 5. ASIE (Velká čínská zeď) – asijský pozdrav – úklon, spojené ruce před tělem; ukázka na glóbusu a v atlasu – čím tam pojedeme; ukázka obrázků – viz předchozí světadíly; pozdrav – úklon + spojení rukou před tělem.
    • AUSTRÁLIE – ukázka v atlasu – jak se tam dostaneme, jak to tam vypadá, kdo tam žije, vlajka (obrázky); Hra Klokaní mrkaná – děti sedí v kruhu, jedno klokaní mládě uprostřed, mrkne na svoji maminku (jedno dítě) – to k němu přiskočí.
    • Centra aktivit: Asie – skládání jednoduchého origami; přebírání luštěnin pinzetou nebo hůlkami; zdobení učíwy – ozdobný japonský vějíř; malba výluhem z čínského čaje. Austrálie – zdobení bumerangu; vybarvování australské vlajky.
    • Závěrečné hodnocení – na kterém světadílu se ti líbilo nejvíc?
    • Narozeninový den – přání pro prázdninové oslavence, kresba narozeninových obrázků, tvorba knížek.

POBYT VENKU:

• Při hezkém počasí trávíme co nejvíce času venku; při dešti chodíme na zahradu v pláštěnkách a holínkách – proto prosíme brát holínky domů a očistit, abychom neměli plnou šatnu bláta.
  • Stavby na pískovišti, hry s míči a obručemi, stavba bunkrů z dek, kresba křídami na zámkovou dlažbu, námětové hry na rodinu – péče o miminka, jízda na koloběžkách a odrážedlech, kreslení, skládání mozaiky.

CENTRA AKTIVIT PRO TENTO TÝDEN

MANIPULAČNÍ HRY

KOSTKY A AUTA

• Navlékání těstovin na provázek – indiánský náhrdelník.
  • Teepee – namotávání provázku na tři špejle spojené v trojúhelník.
  •  Stavby – teepee, Velká čínská zeď, iglú, pyramida.

PÍSEK A VODA

DÍLNA

• Pouštění lodiček na „moře“ – skořápky od vlašských ořechů + nakládání pasažérů (kamínky).
  • Zdobení bumerangů a vějířů učíwa.
  • Náramky na ruku – motiv zeměkoule.
  • Výroba teepee z papírového sáčku na svačinu.

KNIHY A PÍSMENA

POKUSY A OBJEVY

• Spojování obrázků a jejich stínů.
  • Pracovní listy – kdo kde bydlí?
  • Grafomotorika – vyskládávání kamínků dle linií.
  • Louhování sypaného čaje – malba štětcem na čtvrtku.
  • Přebírání luštěnin pinzetou nebo čínskými hůlkami.

ATELIÉR

DOMÁCNOST

• Stopy u moře – malba temperovými barvami, obtiskování chodidel.
  • Koupání v moři – dokreslování detailů na těle, vybarvování voskovkami, přetření vodovou barvou.
  •  Příprava jídel typických pro konkrétní země v dětské kuchyňce – pizza, svíčková omáčka, halušky, boršč.

DRAMATIKA

HUDBA

• Námětové hry na Inuity, na Indiány, na Afričany…
  •  Rytmická hra na Orffovy nástroje při doprovodu pravé Africké domorodé hudby.

INTERAKTIVNÍ TABULE

POHYB

• Smart program k tématu.
  • Kresba k tématu.
  • Vybarvování online.
  • Doprovázení písniček pohybem.
  • Pohybové ztvárnění básní a říkadel.
  • Pobyt venku.