Týdenní plán: 13. - 17. ledna 2020

INTEGROVANÝ BLOK:     „Leden vodu zamkne ledem“ – Zvířátka v zimě

ČINNOSTI PRO RODIČE:

• Konzultační hodiny – pokud máte zájem, zapisujte se do seznamu konzultačních 10minutovek do 14.1.2020, přihlášení je závazné.
  • Vyplňujte, prosím, seznamy na třídách – průzkum docházky, místo narození vašeho dítěte.
  • S dárky za zvířátky – prosíme o suchý chleba, pečivo, mrkev a další dobroty pro zvířátka navázané na provázku do 15.1.2020 (viz plakát na hlavních dveřích).
  • 15.1.2020 – Šeherezáda – pohádka o tučňákovi.

RANNÍ ÚKOL:

• Pondělí – Rozlučte se jako Eskymáčci eskymáckou pusou (nos o nos).
  • Úterý – Nora – Nakreslete každou paží 3 velké nory (kruhy ve vzduchu), kdo by v nich mohl bydlet?
  • Středa – Ptáčci – vystřihněte spolu 2 ptáčky, nezapomeňte podepsat nebo orazítkovat.
  • Čtvrtek – Najdi na obrázku co nejvíce zvířátek, pojmenuj je a vytleskej slabiky.
  • Pátek - Zajíc – Skoč si 3x jako zajíc, ze dřepu do stoje s nataženými pažemi.

ČETBA:  Jan Červenka; Pohádky pro obě uši

RANNÍ KRUH:

• Aktualizace tabule – opakování dnu v týdnu, měsíce, aktuálního počasí, ročního období, počítání – přítomní i nepřítomní kamarádi.
  • Zpětná vazba – hodnocení dětí, prostor pro samostatné vyjadřování.
  • Pohybová dráha – prolézání strachovým pytlem a průlezkou (liščí a medvědí nora), vylézání po žebřinách (veverka), přeskakování lavičky (mladší děti přecházení – zajíc na poli).
  • Relaxace – uvolnění těla, dýchání do břicha, posilování bráničního dýchání.
  • Tanec na píseň – Zima, zima – H. Zagorová.
  • Pantomima – pantomimické předvádění zvířat, děti hádají, o jaké zvíře se jedná + zvuky zvířat.
    • Přirovnání + antonyma = Huňatý jako...medvěd. Rychlý jako...zajíc. Chytrý jako...liška. Pomalý jako...hlemýžď. Peláší jako...zajíc. Slizký jako...had. Studený jako…ryba – práce ve skupinách, kresba zvířat.
    • Zvuky zvířat – poznávání zvuků zvířat – vlk, liška, srnec, jelen, datel, kachna divoká, prase divoké.
    • Báseň s pohybem:

Kam se ježek v zimě schoval?
Neklouzal se, nesáňkoval,
Zahrabal se do listí, od té doby spí a spí.
Zahrabal se do země. Lidičky, vzbuďte mě,
Až zavoní fialky, zapískají píšťalky.

• Jazykové chvilky:
    • Báseň vločka – dechové cvičení.
    • Zima běží po horách – deklamační cvičení.
    • Procvičování hlásky T, Ť.

ŘÍZENÁ ČINNOST:

• Dramatizace  - Pohádka Boudo Budko – rozdělení rolí, zvířecí čepičky, srozumitelné vyjadřování.
  • Nácvik písní – Zvířátka v zimě, Kdo to ťuká na okénko – doprovod na Orffovy nástroje.
  • Kde zvířátka bydlí? – rozřazování zvířat podle místa pohybu – nora, hnízdo, dutina ve stromu.
  • Seznamování s vážnou hudbou – Sergej Prokofjev; Péťa a vlk – ivysilani https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11198556134-peta-a-vlk/ = rozbor poslechu: O čem byl příběh?, Kdo byl hlavní hrdina? Proč byl Péťa hrdina, proč byl statečný? Kdo se o Péťu staral? Byl Péťa poslušný? Proč ne? Proč se dědeček přestal zlobit? Jaká tam byla zvířátka? Jaká byla kočka, vlk? V jakých pohádkách je vlk?

POBYT VENKU:

• Pozorování přírody – co umí pan Mráz a paní Zima, pozorování zvířecích stop ve sněhu (blátě).
  • Ekologická vycházka – S dárky za zvířátky – přivázání pečiva a dalšího krmení na strom.
  • Poznávání číslic na domech – čísla popisná.

CENTRA AKTIVIT PRO TENTO TÝDEN

MANIPULAČNÍ HRY

KOSTKY A AUTA

• S dárky za zvířátky – přiřazování předmětů k hodnotě číslic (6).
  •  Ptačí hnízda a krmítka – stavba z dřevěných kostek s plánkem i bez (6).

PÍSEK A VODA

DÍLNA

• Kresba zvířat do písku – dřívko, prst – upevňování správného úchopu (2).
  •  Krmítka s ptáčky – práce s přírodním materiálem (dýha) – stříhání, lepení, vybarvování, tiskání (4).

KNIHY A PÍSMENA

POKUSY A OBJEVY

• Listy pro předškoláky – grafomotorika, bludiště, rozvoj zrakové percepce – co do řady nepatří.
  • Rozvoj slovní zásoby – popis a interpretace obrázku (4).
  •  Stopy zvířat – tiskání stop, jak která vypadá? čím se liší? (4).

ATELIÉR

DOMÁCNOST

• Liščí nory – grafomotorika na papírové tácky (spirála), stříhání dle linií (6).
  •  Pexeso – Ovoce, zelenina (4).

DRAMATIKA

HUDBA

• Dramatizace pohádky – Boudo budko, kdo v tobě přebývá?
  •  Zpěv písní a deklamace básní k tématu.

INTERAKTIVNÍ TABULE

POHYB

• Smart program na téma zvířata v zimě – spojování stop, grafomotorika… (2)
  •  Pohybová dráha – chůze po lavičce, masážních kamenech, hod na cíl, prolézání strachovým pytlem a průlezkou.