Přírodopis 8

Výuka v době mimořádného volna

Zde budou průběžně doplňovány úkoly z přírodopisu a z chemie, veškeré úkoly v pracovních sešitech a zápisy ve školních sešitech budou po návratu do školy kontrolovány a hodnoceny. Pozor na dodržení termínu u prací, které budu chtít poslat na e-mail.

V případě dotazů a nejasností se na mě prosím obraťte (kontakt:  romana.novotna@skola-rosice.net)

Týden 30. 3. do 3. 4. 2020

Přírodopis 8

- Pondělí 30. 3.

- nejprve si přečti v učebnici str. 99

- poté vypracuj z PS - str. 51/cv. 7, 8, 9

- Středa 1. 4.

- přečti si str. 100 a 101

- vypracuj v PS str. 52/cv. 10, 11, 12

Poté vyfoť vypracované úkoly a pošli na můj mail do 3. 4. 2020

Chemie 8

- Pondělí 30. 3.

-  vezmi si pracovní sešit na straně 33 a na pomoc počítač s radami ode mě, sešit a učebnici z chemie

- postupně vyplň úkoly 1, 2, 3

Pomoc a vysvětlení k jednotlivým úkolům

cv. 1/str. 33

V tomto úkolu máš rozdělit dvouprvkové a tříprvkové sloučeniny - nejdříve se zamysli - Dvouprvkové sloučeniny jsou složené pouze ze dvou prvků - to znamená třeba z kyslíku O a ze síry S - nezáleží na počtu atomů - např. SO2 - oxid siřičitý- jsou zde 2 prvky - síra a kyslík ( 2 atomy kyslíku a jeden atom síry), ale stále jsou tam jen dva prvky!!! - vzpomeň si na modely z kuliček modelíny a párátek, jak jsme tvořili ve škole:-)

Tříprvkové sloučeniny jsou tedy složené ze tří různých prvků - např. H3PO4 - kyselina fosforečná - je tvořena z prvků - vodík H, fosfor P, kyslík O

- tak a teď vypracuj cv. 1

- cv. 2/ str. 33

V tomto úkolu máš rozdělit sloučeniny na halogenidy, sulfidy a oxidy -

jednoduchá pomůcka

- halogenidy - obsahují ve vzorci na 2. mistě - F, Cl, Br, I - např. CaF2

K Br, atd.

- oxidy - obsahují ve vzorci kyslík O

- sulfidy - obsahují ve vzorci síru S na 2. místě - např. PbS

- cv. 3/str.  - doplň s pomocí sešitu a učebnice

Středa 1. 4. 2020

- vytvoř jednoduchý pokus - už jsme ho dělali ve škole, ale nepovedl se Vám, protože jste s kádinkou míchali:-)

Krystalizace kuchyňské soli

pomůcky - kuchyňská sůl, teplá voda, niť, lžička, sklenička, špejle

postup - vezmi si sklenici s hodně teplou vodou, přidávej sůl, míchej lžičkou, aby Ti vznikl nasycený roztok soli ( přidávej sůl do té doby, dokud se rozpouští, ale to si jistě pamatuješ ze školy)

- poté si na špejli navaž niť a dej špejli přes sklenici, niť bude namočená v roztoku

- polož na místo, kde se sklenicí už nebude nikdo hýbat

- cca za týden by měl být pokus hotový

- nafoť postup i výsledek a pošli na můj mail do 8. 4.

- budu se těšit na výsledky:-)

Nemám od Vás žádnou zpětnou vazbu, proto bych byla ráda, kdyby mi někdo z rodičů nebo z dětí napsal, jak učivo zvládáte, zda toho pro Vás není hodně, zda potřebujete s něčím pomoci, atd. Děkuji, s pozdravem Romana Novotná.

Můj mail - romana.novotna@skola-rosice.net

------------------------------------------------------------------------------

Týden od 23. 3. do 27. 3.

Chemie - pondělí 23. 3., středa 25. 3.

- téma Sulfidy, halogenidy

- do sešitu nalepit zápis (viz. příloha), popř. opsat do sešitu

- přečíst zápis, názvosloví si budeme vysvětlovat ve škole

- POKUS - Gumové vajíčko

postup: 1) do zavařovací sklenice vložte slepičí vajíčko

2) nalijte ocet v takovém množství, aby bylo celé vajíčko ponořené

3) pozorujte, co se bude s vajíčkem dít

- vyfoťte průběh pokusu a popište, co se s vajíčkem dělo a jak pokus dopadl - pošlete mi to na mail romana.novotna@skola-rosice.net nejpozději do neděle 29. 3. 2020

Ať se Vám daří! :-)

Přírodopis

Pondělí 23. 3.

- téma Rozmnožovací soustava - mužské pohlavní ústrojí

- přečti si v učebnici str. 96 + vypracuj v PS str. 50

Středa 25. 3.

- téma Rozmnožovací soustava - ženské pohlavní ústrojí

- přečti si v učebnici str. 97 a 98 + vypracuj v PS str. 51/cv. 5, 6

Týden od 16. 3. do 20. 3. 2020

16. 3. a 18. 3. Přírodopis

- téma Hormonální soustava - přečíst v učebnici str. 92 - 94, vypracovat v PS str. 47 a 48

16. 3. a 18. 3. Chemie

- téma - Oxidy - vybraní zástupci - učebnice str. 86 a 87 - přečíst

- do sešitu nadpis Významné oxidy- napiš podle učebnice ke každému níže jmenovanému oxidu vzorec, vlastnosti, výskyt a využití

- patří sem oxid siřičitý, oxid dusnatý a dusičitý, oxid uhelnatý, oxid uhličitý, oxid vápenatý, oxid hlinitý, oxid křemičitý

11. 3. 2020 Přírodopis 8

- téma Smyslová soustava - Sluch, chuť, čich, hmat - přečíst v učebnici str. 88 - 91 + doplnit v PS str. 45 - 46 - po návratu do školy si PS vyberu a zkontroluji!

11. 3. 2020 Chemie 8

- téma oxidy - přiložený zápis v příloze - buď nalepit do sešitu nebo přepsat - poté si ho přečíst

po návratu do školy si sešity vyberu a zkontroluji!

Byl jednou jeden život

Byl jednou jeden život je francouzský vzdělávací kreslený seriál z roku 1986, jehož úkolem je přístupnou formou zprostředkovat divákům stavbu a funkce jednotlivých částí lidského těla. Jednotlivé procesy
v lidském organizmu představují různé postavičky či mechanismy, plnící mnohé úkoly.

Jednotlivé epizody tohoto seriály lze najít na www.youtube.com

Výukové materiály

Většinou se jedná o soubory typu prezentace MS PowerPoint ve formátu PPS, PPT nebo dokumenty MS Word ve formátu DOC. Stahování zahájíte kliknutím na popisek souboru.
Pokud na Vašem počítači nemáte nainstalován program MS PowerPoint, můžete si k prohlížení prezentací stáhnout ze stránek Microsoftu program PowerPoint Viewer 2007 (25,8 MB).

Smyslová ústrojí (čidla)

Barva těles (PowerPoint, 1,58 MB)

Fakta a mýty o zraku (PowerPoint, 40 kB)

Oční vady (PowerPoint, 3,78 MB)