Masopust v chrudimském muzeu

Hlinecký masopust – kulturní dědictví UNESCO – přenesený do prostor chrudimského muzea je neopakovatelný zážitek pro děti i dospělé. Na Tučný čtvrtek pátá třída prožila s paní Markétou Sodomkovou kreativní, zábavnou hodinku plnou zajímavých informací z historie masopustních obchůzek v okolí Hlinska spojených s výtvarným tvořením i tanečním rejděním. Výrobu barevných papírových zdobných laufrovských čepic vystřídal šátečkový tanec ve dvojicích, následovala obchůzka vesnicí a také ochutnávka sladkých masopustních koblížků. Na závěr nechyběla dramatická scénka – symbolická poprava a znovuvzkříšení hříšné kobyly. Touto zajímavou formou jsme nahlédli do tajů tradic a zvyků našich předků v období masopustu a už teď se těšíme na program velikonoční v březnu.

Po krátkém občerstvení a nákupu krasohledů jsme zavítali na unikátní interaktivní výstavu Kořeny aneb život pod zemí, kterou zapůjčilo Západočeské muzeum v Plzni.  Překročili jsme bludný kořen a ocitli se pod zemí mezi kořeny a kořínky, krtky a krtonožkami, červíky a žížalami a obdivovali vše z rostlinné i živočišné říše v nadživotní velikosti se zatajeným dechem.  Hraví páťáci se dokonce na chvíli stali herci a ve vypůjčených kostýmech zahráli pohádku o veliké řepě.

Chrudimské muzeum! Děkujeme za poučné čtvrteční dopoledne a skvělé programy pro zvídavé děti.

Postřehy dětí:

Zjistili jsme, že masopust na Hlinecku je úplně jiný než ten náš rosický. V našem průvodu chyběly masky Turků, Žida, Slaměného nebo Rasa, protože se většina dětí převlékla za sportovce, což se k opravdovému masopustu vůbec nehodí.
Denny

Nejdříve jsme si kousky krepového papíru nazdobili laufrovské čepice, ve kterých jsme zatančili šátečkový tanec, prošli masopustní průvod a ochutnali koblihy.
Tereza a Zuzka

Výstava Kořeny aneb život pod zemí

Výstava Kořeny je zapůjčená z muzea v Plzni. Tunel znázorňuje, jak vypadá podzemí z pohledu živočichů a rostlin. Ze stropu trčí umělé kořeny a je slyšet zvuky zvířat, které podzemí obývají. Hráli jsme i hry, které procvičovaly naše znalosti. Viděli jsme i simulátor, který znázorňoval okypřenou a neokypřenou půdu.
Alex a Roman

Dramatizace pohádky O veliké řepě

Před začátkem hraní jsme se převlékli do kostýmů a potom začali hrát pohádku. Hraní sice bylo náročné, ale zábavné a vtipné. Všechny děti v publiku se smály a moc se jim to líbilo.
Aneta a Nicol