Masopust prochází žaludkem

A máme tu zase po roce masopust. Doba od Tří králů do Popeleční středy, kdy začíná čtyřicetidenní půst. Ten potrvá až do Velikonoc, takže je potřeba se co nejvíce najíst a napít právě teď, aby byl člověk celý rok při síle. Původně se na masopust jedlo hlavně jehněčí, hovězí a zvěřina, v 19. století se začaly oblibě těšit zabíjačky. Mezi tradiční jídla patří i husa, boží milosti a koblihy smažené na másle. Ty měly dříve i svou obřadní úlohu, a to jako jídlo, které hospodář vynášel do polí. Také naše rosické maškary si na sladkých koblihách pochutnaly.

Pojďte děti k nám do spížky,

zaděláme na koblížky.

Smíchej mouky, vejce, sůl,

už je toho těsta půl.

Přidáme i kvasnice,

ať je ho co nejvíce!

Koblížek pak uválíme,

na plotně ho usmažíme.

Potom toho koblížka

dáme pěkně do bříška.

 

Hodování se jako každý rok odehrávalo u paní Havlíčkové. Pohostila celý průvod, jak se na správnou hospodyni patří a zatočila se v kole s našimi deváťáky. Za vřelé přijetí a lákavé dobroty moc děkujeme.

Ale pěkně od začátku. První vyučovací hodinu na sebe brali rosičtí žáci, paní učitelky i paní asistentky podobu masopustní. Masky nejrůznějšího druhu se před devátou ráno začaly rojit před budovou školy a pod vedením Laufra a dalších tradičních převleků vydali se pro povolení obchůzky za panem starostou. I když jsme to letos měli na úřad o kousek dál, všechno klaplo podle plánu. Pan starosta pestrobarevnému průvodu průchod povolil a vesnici odemkl k veselení a hodování.

Během středečního dopoledne byly pak po Rosicích k vidění postavy malé i vetší, roztomilé i trochu strašidelné, tradiční i podle nejnovější módy. Důležité je, že všechny vypadaly spokojeně, celou akci si náležitě užily, svoje žaludky naplnily a díky kobyle se i svých starých hříchů zbavily…


A pokud vám z toho čtení začalo kručet v břiše, zkuste si připravit nějakou tradiční masopustní dobrotu.


http://www.gurmanka.cz/2010/01/bozi-milosti

https://fresh.iprima.cz/prima-fresh/koblihy

https://fresh.iprima.cz/recepty/zabijackovy-gulas-skvarkove-placky

https://fresh.iprima.cz/recepty/skrivani


Masopust, masopust, kobližky a masa kus.

Masopust, masopust, až to sníme, bude půst.

 

Za kolektiv pedagogů V. Tichá a M. Pavlíková

Rubrika: