Exkurze do Ekocentra Paleta

Přesně na Světový den divoké přírody World Wildlife Day (WWD), který je příležitostí k oslavě jejích krásných a rozličných forem a k vyzdvihnutí významu ochrany přírody pro lidstvo, vyrazili žáci první až třetí třídy do pardubického ekocentra.

Ekocentrum PALETA je občanské sdružení zabývající se ekologickou výchovou se zvláštním důrazem na působení na děti a mládež. Má bohatou nabídku programů zaměřenou na tvořivou činnost z přírodních materiálů (ovčí vlna, včelí vosk, ruční papír), poznávání přírodních zákonitostí a ekosystémů, globální problémy, vztah člověka k okolí či řešení problémů se separací a recyklací odpadů. http://www.paleta.cz/

Prvňáci se zúčastnili programu s názvem LEN, během kterého se snažili přijít na to, jak Krteček ke kalhotkám přišel… Společně s Krtkem jsme se věnovali technologii zpracování lnu a zjistili, že dlouhá cesta od rostlinky s modrými kvítky, až po kalhotky s velkými kapsami opravdu není snadná. Zastavili jsme se na ní celkem čtyřikrát. K lámání lnu jsme používali čapí zobák ze dřeva a říkali mu trdlo. Bodlinky ježka zase nahradily pořádně ostré hřebíky při tzv. vochlování. Tkalcovský stav jsme měli o něco větší než Krtkovi kamarádi mravenci a podobně jako oni tkali prvňáci jedna radost. Barva na látku sice nebyla od borůvek, ale stejně krásně modrá. Pracovním návodem nám byly omalovánky s nestárnoucími ilustracemi Zdeňka Milera. Podle nich postupovaly pracovní skupiny na jednotlivých stanovištích. A vedly si opravdu skvěle. Kalhotky s kapsami sice výsledkem naší práce nebyly, přeci jen něco si ale prvňáci odnesli. Vlastnoručně potištěné plátno, vyčesaný len a hlavně nové zážitky a zkušenosti. A to není málo.

Pro druháky vybrala paní učitelka program s názvem JEDEN ZA VŠECHNY, VŠICHNI ZA JEDNOHO. Jeho cílem bylo chápat nezbytnost spolupráce a důvěry v ostatní při většině lidských činností. Žáci si zkusili některé kooperativní hry, založené na principu dobrovolnosti, směřující k potlačení sobeckosti a pochopení nezbytnosti spolupráce a přátelství a snažili se pochopit jejich vztah k situacím ve skutečném životě.

3. třída – program BYLINKY

Naše místo v Ekocentru bylo v čajovně. Příjemné podsedáky a vůně bylinek nás zaujala na první pohled a na první očuchání. Ochutnávka nálevů z několika běžných léčivých bylin byla připravena ještě dříve, než jsme dosedli, aby byly bylinky dostatečně vylouhovány.

Každý z nás totiž dostal své brčko a mohl polaskat své chuťové pohárky. Naším úkolem bylo poznat, z jaké bylinky je nálev a poznačit si, zda mně to chutnalo nebo ne. Chuť čaje, že nám ho maminka doma vaří jsme poznali, ale z čeho, ho ta naše maminka vaří, to už jsme nevymysleli.  Slova: „A jó,“ se pod odhalení názvu ozývala velmi často. Ale přeci jenom se některým z nás alespoň něco podařilo.

Bylinek bylo celkem deset - máta, meduňka, lípa, černý bez, kopřiva, zázvor, heřmánek, šípek, šalvěj a hořký čaj - pelyněk. Povídali jsme si o významu bylinek, jako alternativě místo průmyslově vyráběných léků. Takže již víme, že když nás bude bolet bříško, můžeme si uvařit čaj z máty nebo pelyňku. Když se chceme uklidnit, uvaříme si meduňku a když jsme nachlazeni, můžeme si uvařit čaj z lípy, z černého bezu, zázvoru a na krk z šalvěje.

Po společných ukázkách bylinek na obrázcích a správném pojmenování, jsme si vytvořili skupinky a mohli jsme si uvařit svůj vlastní čaj. Seděli jsme na polštářcích a slova Laurinky byla, že jsme byli jako Číňani.

Každá skupinka ochutnala čaj i jiné skupinky a musíme konstatovat, že čaje byly velmi lahodné. Žádné bylinky nepřišly nazmar, protože vylouhované bylinky jsme použili na výrobu mýdla.

Postup na výrobu mýdla jsme vytvořili společnými silami při hodině slohu:

POSTUP VÝROBY MÝDLA

Co si připravíme:

igelitový ubrus, misku, struhadlo, mýdlo, sušené nebo vylouhované bylinky, trochu vody

Pracovní postup:

1. Rozprostřeme si igelitový ubrus
  2. Do misky nastrouháme tvrdé mýdlo
  3. Přidáme bylinky
  4. Nalijeme trochu vody, aby se vše spojilo a vznikla hmota – musíme řádně promíchat
  5. Vytvarujeme si tvar, jaký chceme a necháme ztuhnout

Na co lze mýdlo využít: